OLIVIER MESSIAEN

Les offrandes oubliées
„Užmirštos aukos“

Olivier Messiaenas – vienas žymiausių 20 a. antros pusės prancūzų kompozitorių. Plataus kūrybinio akiračio intelektualo kūryboje vyrauja religinė tematika. Pasak O. Messiaeno muzikos tyrinėtojos Siglindos Bruhn, „Tikėjimą ir pamaldumą Messiaenas suvokė kaip Dievo siųstą dovaną, o patį save – kaip kompozitorių, kuriam skirta įvykdyti religinę misiją“.

Trijų dalių simfoninė partitūra „Užmirštos aukos“ – ne tik pirmas reikšmingas 22 metų O. Messiaeno sukurtas kūrinys orkestrui, bet ir pirmas iš kūrinių, kuriuose jis orkestro balsu išsako savo pamaldumą. Kompozitorius partitūroje paaiškino kūrinio viziją: „Ištiestomis rankomis, kenčiantis iki mirties, Tu praliejai savo kraują ant kryžiaus. Mes pamiršome, mielasis Jėzau, kaip Tu mus myli. Beprotybės ir išsišakojusių liežuvių varomi pirmyn, be kvapo, nevaldomai ir stačia galva bėgdami, mes kritome į nuodėmę kaip į bedugnę. Būtent čia reikia rasti nesuteptą stalą, labdaros šaltinį, vargšų puotą, šventos užuojautos šulinį, kuris mums yra pati gyvenimo ir meilės duona. Mes pamiršome, mielasis Jėzau, kaip Tu mus myli.“ Triptiko dalys: „Kryžius“, „Nuodėmė“, „Eucharistija“.

Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui diriguoja Jonathanas Bermanas – vienas ryškiausių britų jaunosios kartos dirigentų. Jo pasirodymai Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV, Italijoje ir Olandijoje pelnė dirigentui tarptautinį įvertinimą.

PUBLIKUOTA: 2023-11-11

ORKESTRAS: LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

DIRIGENTAS: JONATHAN BERMAN