VYTAUTAS LAURUŠAS

„Maldų simfonija“ kameriniam orkestrui

Lietuvių kompozitoriaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, pedagogo, profesoriaus Vytauto Laurušo kūrybos palikimas išties gausus – nuo dainos, operos iki modernių simfoninių, vokalinių, chorinių ir kamerinių instrumentinių kūrinių. Vytauto Laurušo muzika visuomet stebindavo netikėtais minties bei emocijų viražais.

Itin produktyvus kompozitoriui buvo paskutinis kūrybos laikotarpis. Vienas emocingiausių ir sėkmingiausių vėlyvojo laikotarpio kūrinių – 2000 m. sukurta ir prof. Sauliui Sondeckiui dedikuota „Maldų simfonija“. „Ši kompozicija – meditatyvi kompozitoriaus būsena, savotiška išpažintis, gyvybingas naratyvas, malda, autoironija… Kelias į tokį atvirą, net muzikinį simbolį – konkrečios giesmės motyvą. Nuo tylos per gyvenimo šurmulius – į maldą. Taigi, muzikai būdinga galia simboliškai sužadinti ir sustruktūrinti pamatinį žmonių ryšį su savimi ir pasauliu – tiesiogiai ir konkrečiai. Muzika gali tai pasiekti, nes poveikio – „atvėrimo“ – metu ji tarytum suvienija ir sutelkia savyje reikšmes, kurias klausytojas atpažįsta kaip savas“, – rašė muzikologas Johnas Shepherdas.

Jausmingą Vytauto Laurušo partitūrą atlieka Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas maestro Roberto Šerveniko.

PUBLIKUOTA: 2021-02-25

ORKESTRAS: LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

DIRIGENTAS: ROBERTAS ŠERVENIKAS