MAURICE RAVEL

Dainų ciklas sopranui ir orkestrui Shéhérazade
(„Šecherazada“)

Prancūzų kompozitoriaus ir pianisto Maurice‘o Ravelio kūrybai įtakos turėjo prancūzų klasicizmo idėjos, antikos mitai, Rytų kultūra, folkloras, įvairūs šokiai. Nors savo kūriniuose jis pritaikė kai kurias impresionistines priemones, jį labiau traukė aiškūs melodijos kontūrai, ryškūs ritmai ir griežta struktūra.

Dainų ciklą „Šecherazada“ M. Ravelis sukūrė 1903 m. Dainuojamojo teksto autoriumi jis pasirinko savo bičiulį Tristaną Klingsorą ir panaudojo jo tris eilėraščius. Šie tekstai buvo išspausdinti 100 eilėraščių rinkinyje, įkvėptame Vidurio Rytų pasakų, žinomų kaip „Tūkstantis ir viena naktis“. Neatsitiktinai ir kūrinio muzikinėje medžiagoje girdėti rytietiško skambesio akcentai, tapę dažnu reiškiniu to meto kompozitorių kūryboje. Ilgiausioje dainoje „Azija“ skleidžiasi bundančios Arabijos ir Indijos fantazijos nuotaikos, dramatiška kulminacija įkūnija Kinijos pasaulį. Antroje dainoje apie jauną vergę „Užburtoji fleita“ mainosi sielvartas ir džiaugsmas, o paskutinėje dainoje „Abejingasis“ žaviai apdainuojamos poeto vilionės.

Rafinuotą ir spalvingą M. Ravelio dainų ciklą atlieka Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė, sopranas Viktorija Miškūnaitė, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir prancūzų batutos meistras Cyril Diederich.

PUBLIKUOTA: 2023-04-22

ORKESTRAS: LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

DIRIGENTAS: CYRIL DIEDERICH

SOPRANAS: VIKTORIJA MIŠKŪNAITĖ