GEORGE ENESCU

„Legenda“ trimitui ir orkestrui (Joachimo Jousse’o aranžuotė)

„Didžiausias muzikos fenomenas po Mozarto“, – taip apie rumunų kompozitorių, smuikininką, dirigentą George‘ą Enesku sakė žymus ispanų violončelininkas Pablo Casalsas. G. Enescu neabejotinai buvo vienas iš pačių ryškiausių savo šalies kompozitorių, rumunų simfoninės muzikos naciolinio stiliaus kūrėjas, prisidėjęs prie tautinės operos susiformavimo ir raidos. Ankstyvajai kūrybai artima R. Wagnerio, prancūzų impresionistų muzika, vėlyvoji turi neoromantizmo bruožų, joje gausu rumunų folkloro intonacijų.

1906 m. sukurta „Legenda“ trimitui ir fortepijonui buvo skirta Paryžiaus konservatorijos inicijuotam trimitininkų konkursui. Kūrinį kompozitorius dedikavo trimito klasės profesoriui Merri Franquinui – pirmajam atlikėjui. Šis kūrinys atvėrė naują istorinį lapą trimito raidoje – nuo ribotų galimybių iki visiškai paslankaus ir solistams pritaikyto virtuozinio instrumento. Kompozicija prasideda lyrine tema, kuri kaitaliojama su techniškai sudėtingais epizodais.

Kartu su Modesto Pitrėno diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru virtuozinę G. Enescu kompoziciją atlieka trimitininkas Dovas Lietuvninkas.

PUBLIKUOTA: 2022-12-17

ORKESTRAS:  LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

DIRIGENTAS: MODESTAS PITRĖNAS

TRIMITAS: DOVAS LIETUVNINKAS