ALEKSANDR SKRIABIN

Koncertas fortepijonui ir orkestrui fis-moll, op. 20

Aleksandras Skriabinas – išskirtinė, originali, ekscentriška asmenybė, kurio kūrybos neįmanoma įsprausti į jokius stilistinius rėmus. Kompozitorius siekė, kad jo naujas mintis išreikštų nauja muzikos kalba, kuri atitiktų filosofinius kūrybos užmanymus. Savo muzikoje stengėsi išreikšti ir įprasminti kenčiančios sielos ilgesį, šviesesnės ateities viziją.

Koncertą fortepijonui ir orkestrui fis-moll, op. 20 kompozitorius sukūrė 1896 m. ir tai buvo pirmas 24 metų autoriaus kūrinys orkestrui ir vienintelis koncertas visame jo palikime. Ankstyvojoje A. Skriabino kūryboje atsispindi ryški Frédérico Chopino įtaka. Kompozitoriaus ryšį su lenkų genijumi rodo ne tik kurtos miniatiūros žanro pjesės, bet ir šis trijų dalių koncertas fortepijonui. A. Skriabinas šį opusą ypač mėgo ir dažnai pats grodavo solinę partiją. Kūrinys žavi išdailinta ir poetiška solisto partija. Tai kompozitoriaus vidinio pasaulio, trapaus ir gelmės kupino jausmo išraiška.

Svajingą A. Skriabino partitūrą kartu su maestro Modesto Barkausko diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru atlieka daugiau kaip dešimties nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatė pianistė Onutė Gražinytė.

PUBLIKUOTA: 2022-12-10

ORKESTRAS: LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

DIRIGENTAS: MODESTAS BARKAUSKAS

FORTEPIJONAS: ONUTĖ GRAŽINYTĖ