Minimalizmo pulsas pagal Gediminą Gelgotą

Koncerte „Minimalizmo pulsas“ – lietuvių kompozitoriaus Gedimino Gelgoto vadovaujami Naujų idėjų kamerinio orkestro bei Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro muzikantai pasirodo drauge su slovakų kontrabosininku Romanu Patkoló ir šveicarų smuikininku Davidu Nebelu. Koncerto programa, anot jos iniciatoriaus G. Gelgoto – kupina daugybės jungčių, sceninių ir kūrybinių draugysčių bei premjerų.

Koncerto pradžioje premjera – britų violončelininko ir kompozitoriaus Peterio Gregsono 2018 m. parašytas kūrinys „Bach Cello Suites Recomposed“. Kompozicija pirmą kartą atliekama kontrabosu, pritariant styginių orkestrui (originaliai kūrinys buvo sukurtas violončelių sekstetui). Nauja šešių J. S. Bacho siuitų violončelei konstrukcija tarsi įgauna naują gyvybę bei atsiskleidžia netikėtomis spalvomis, kurias perteikia kontraboso virtuozas R. Patkoló. Koncertą tęsia smuikininkas D. Nebelis – virtuoziškumu bei gilia muzikine branda žavintis viso pasaulio publiką. Pristatomos dvi kompozicijos smuikui solo. Tai Philipo Glasso pjesė „Epilogas“, sukurta kaip garso takelis kino filmui „Potraukis“ (1997, rež. Sean Mathias). Šis dviejų minučių kūrinys prabyla apie skaudžius gyvenimo iššūkius. Po sielingos meditacijos skamba rusų ir vokiečių smuikininko, kompozitoriaus Aleksey’aus Igudesmano techninių iššūkių kupina kompozicija „Applemania“ (2020) iš albumo „Užsisekite saugos diržus: virtuozinės pjesės smuikui solo.

Nemažai dėmesio koncerte tenka ir šios programos sumanytojo G. Gelgoto kūrybai. „Tikriausiai mano muziką sunku priskirti kokiai nors kategorijai, srovei, stilistikai ar krypčiai. Būtent tokia, ji atspindi mus supantį pasaulį. Dar niekada, skirtingų požiūrių, rasių, religijų žmonės nebuvo taip arti vieni kitų kaip šiandien. Vienybė ir procesų jungimąsis visame kame yra nauja kalba“ – teigė kompozitorius. Koncerte „Minimalizmo pulsas“ atliekamos pripažinimą pelniusios kompozicijos: „Cadenza“ iš Koncerto smuikui ir simfoniniam orkestrui Nr. 1 (2018), „Transitory“, „Higher Energy“ ir „Sanctifaction“ iš Simfonijos Nr. 1 „Extracultural“ (2015) bei „Lock Me In Your Light (Saint Luke, 2020) premjera. Ši miniatiūra – tradicinio radijo dainos formato kūrinys, sukurtas sudėtingu metu, kuomet visame pasaulyje, įprastinį muzikantų ritmą sukaustė viruso pandemija. Tai kreipimasis į šv. Luką, gydytojų ir menininkų globėją; tai prašymas globoti visus, susiduriančius su abejonėmis ir kūrybinių procesų provokuojamais sudėtingais vidiniais išgyvenimais. Kūrinio premjerą atlieka Naujų įdėjų kamerinio orkestro artistai.

PETER GREGSON – „Bach Cello Suites Recomposed“
PHILIP GLASS – „Epilogue“
ALEKSEY IGUDESMAN – „Applemania“
GEDIMINAS GELGOTAS – „Cadenza“; „Transitory“; „Higher Energy“; „Lock Me In Your Light (Saint Luke, premjera); „Sanctifaction“ iš Simfonijos Nr. 1 „Extracultural“

PUBLIKUOTA: 2020-10-17

ORKESTRAS: LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

NIKO artistai: NAUJŲ IDĖJŲ KAMERINIS ORKESTRAS

DIRIGENTAS: GEDIMINAS GELGOTAS

SMUIKAS: DAVID NEBEL (Šveicarija)

KONTRABOSAS: ROMAN PATKOLO (Slovakija)