„KLAIPĖDOS MUZIKOS PAVASARIO“ PRADŽIA

„Klaipėdos muzikos pavasaris“ festivalio atidarymo koncerte girdime specialiai festivaliui parengtą Modesto Pitrėno vadovaujamo ir diriguojamo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro programą „Klasika šiandien“. Joje darniai suskamba nemarioji klasika ir šiandienos autorių kūryba.

Koncertą pradėda didžiojo Vienos klasiko Ludwigo van Beethoveno Septintoji simfonija, po kurios seks jos inspiruotas šiuolaikinio amerikiečių kompozitoriaus Michaelo Gordono kūrinys „Rewriting Beethoven’s Seventh Symphony“ / „Perrašyti Beethoveno Septintąją simfoniją“. Jo autorius teigia: „Brutali ir garsi Beethoveno muzika mane visada įkvėpė. Tuo metu, kai ji buvo parašyta, tai buvo bene garsiausia muzika planetoje. Perrašydamas Beethoveno Septintąją simfoniją iš kiekvieno kūrinio dalies paėmiau po vieną fragmentą“.

Beethovenas taip pat įkvėpė ir kompozitorių Vidmantą Bartulį. Pernai netikėtai mus palikęs teatrališkasis kūrėjas prieš daug metų netgi pats vaidino savo performanse „Mein lieber freund Beethoven“, užsidėjęs milžinišką Beethoveno pomirtinę kaukę…

Koncerte skamba V. Bartulio Koncertas fortepijonui ir orkestrui, turintis daug poteksčių ir patrauklumo, bet lengvai suvokiamas. Jo II dalis – tai autoriaus duoklė–paskyrimas jaunystės meilei Philipui Glassui. Tai tiesiog labai graži muzika, kuri netikėtai nurūksta. Genialumas paprastume – šie žodžiai taikliai apibūdina minimalizmo stiliumi sukurtą V. Bartulio opusą.

„Bartulis man yra žmogus – kūrėjas. Jis galėjo sukurti kažką iš oro. Jis sugebėjo parašyti paprastą, gražią melodiją ir harmoniją, kas yra labai sunku šiais laikais. Paradoksiška asmenybė buvo ir paslaptinga…“ – teigia charizmatiškasis solistas Petras Geniušas, atliksiantis Koncerto solinę partiją.

PUBLIKUOTA: 2021-04-01

ORKESTRAS: LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORGESTRAS

DIRIGENTAS: MODESTAS PITRĖNAS

FORTEPIJONAS: PETRAS GENIUŠAS