JOHANN SEBASTIAN BACH

„Angliškos siuitos“ klavyrui, BWV 806–811

„Man sunku įsivaizduoti savo gyvenimą be Johanno Sebastiano Bacho“ – yra sakęs Andrius Žlabys. Išskirtiniame rečitalyje pianistas pristato baroko genijaus šešias „Angliškas siuitas“ klavyrui, BWV 806–811.

Iki šių dienų J. S. Bacho kūrybos tyrinėtojai svarsto, kada buvo sukurtos šios siuitos; skirtinguose šaltiniuose rašoma, kad tarp 1713 ir 1720 m. Kompozitorius taip pat sukūrė šešias „Prancūziškas siuitas“ ir šešias partitas. Šios bei „Angliškos siuitos“ iš pradžių buvo išleistos atskirai, o 1731 m. sudėtos į „Klavyrinių pratimų“ (Clavierübung) I dalį. Siuitoms pavadinimus davė ne pats kompozitorius, o ir šie gana netikslūs; abu rinkiniai yra tiek prancūziško, tiek itališko, tiek ir originalaus J. S. Bacho stiliaus derinys. „Angliškos siuitos“ – sudėtingesnės už „Prancūziškas siuitas“. Kiekviena jų prasideda puošnia, išplėtota įžanga – preliudu, kuriame justi itališko ansamblio muzikavimo principai. „Angliškų siuitų“ šokiai pagrįsti prancūziškais modeliais ir turi keletą „dublių“ – pakartojamos dalys labiau ornamentuotos. Gausiai naudojama melizmatika sustiprina itin išraiškingą siuitų muzikinį audinį. Prie įprastų šokių (alemandos, kurantės, sarabandos ir žigos) įterpti ir kiti – burė, gavotai, paspjė, menuetai.

„Angliškas siuitas“ atlieka Andrius Žlabys – vienas žymiausių šiuolaikinių lietuvių pianistų, apdovanotas išskirtine charizma ir menine įtaiga. Pianisto interpretuojama J. S. Bacho muzika neliko nepastebėta pasaulio muzikos kritikų: „Lietuvių pianistas A. Žlabys, grodamas nuostabiu garsu, nepaprastai profesionaliai, nepriekaištinga artikuliacija, savo neišsenkančia muzikinių niuansų palete, visiškai atskleidžia J. S. Bacho kūrybos pilnatvę.“ (La Nación, Buenos Airės, Argentina)

PUBLIKUOTA:  2020-10-29

FORTEPIJONAS:  ANDRIUS ŽLABYS