Andrius Žlabys

ESA-PEKKA SALONEN – Koncertas fortepijonui ir orkestrui

Esa-Pekka Salonenas – muzikos pasaulyje pirmiausia žinomas kaip suomių dirigentas. Nuo 20 a. 9-ojo dešimtmečio itin produktyviai reiškiasi ir kaip kompozitorius, kurio kūrybos sąraše daugiau kaip 40 kompozicijų simfoniniam orkestrui, solo instrumentams, taip pat kamerinio ar vokalinio žanro kūriniai. Už savo muziką jis yra pelnęs tokių prestižinių įvertinimų kaip UNESCO Rostrum, Grawemeyerio apdovanojimai, „Nemmers“ muzikos kompozicijos premija. E-P. Saloneno kūrybinis balsas – stiprus, radikalus, persmelktas avangardo spalvomis. Jo muzikoje jaučiama I. Stravinskio, O. Messiaeno, L. Berio įtaka.

Koncertas fortepijonui ir orkestrui buvo sukurtas Niujorko filharmonijos užsakymu ir dedikuotas kompozitoriaus bičiuliui, pianistui Yefimui Bronfmanui, pasak E-P. Saloneno, „vienam puikiausių mūsų laikų muzikui“. Pasaulinė kūrinio premjera įvyko 2007 m. vasario 1 d. Niujorko Lincolno centre, diriguojant autoriui. Būdamas puikiu dirigentu, E-P. Salonenas nepriekaištingai išmano orkestro niuansus ir subtilybes, tad koncerto pagrindas – tirštos faktūros, grandiozinė simfoninė drobė. Fortepijono partija – techniškai sudėtinga, efektinga, išraiškinga bei kupina virtuozinių pasažų. Koncertas fortepijonui ir orkestrui tarsi muzikinis kaleidoskopas, kuriame susipina intensyvūs tempai, poliritmija, mistiniai tembriniai efektai bei skirtingų epochų ir stilių muzikos atgarsiai.

Kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, trijų dalių E-P. Saloneno Koncertą fortepijonui ir orkestrui atlieka Andrius Žlabys – vienas žymiausių šiuolaikinių lietuvių pianistų. Prie dirigento pulto – pasaulio scenas užkariaujanti jaunosios kartos dirigentė Giedrė Šlekytė.

PUBLIKUOTA:  2018-06-14

ORKESTRAS:  LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

DIRIGENTĖ:  GIEDRĖ ŠLEKYTĖ

FORTEPIJONAS:  ANDRIUS ŽLABYS